Afyonkarahisar Merkez’de 2 Katlı Kerpiç Ev İcradan Satılık

İLAN DETAYLARI
  • İLAN NO65
  • İLAN TARİHİŞubat 8, 2020
  • KAT SAYISI2
  • DOSYA NO2017/97

İlan Açıklaması

Konumu

T.C.
AFYONKARAHİSAR İCRA DAİRESİ
2017/97 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI

Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO’LU TAŞINMAZIN
Özellikleri : Satışa konu taşınmaz Afyonkarahisar ili Merkez Salar köyü, 3480 parselde kayıtlı, 315 m2 yüzölçümlü, kerpiç ev nitelikli taşınmazdır. Taşınmaz imar planında konut alanında, bitişik nizam 2 katlı yapılaşma izinli olduğu bildirilmiştir. Tapu kayıtlarında kerpiç ev olarak belirtilen arsa üzerinde inşaa edilmiş zemin kat ve 1.kattan oluşan kargir bir yapının mevcut olduğu, zemin kat ile 1.katın yola cepheli bir odalalarının olduğu, diğer mahallerinin ise 3481 parsele cepheli olduğu anlaşılmıştır. İki katlı binanın zemin katının yaklaşık 75 m2, 1.katının ise 90 m2 inşaat alanlı olduğu, 2 katlı yapının sobalı ev olarak kullanıldığı, bina dışının sıvalı ve badanalı olduğu, pencerelerinin PVC doğrama olduğu, her hangi bir ulaşım ve alt yapı sorununun olmadığı anlaşılmıştır. Satış ilanına taşınmazın belirleyici özellikleri derç edilmiş olup, ayrıntısı dosya içerisindeki bilgi ve belgelerde mevcuttur.
Adresi :Halil İbrahim Mah.Malazgirt Cad.No: 3 Salar Kasabası/Afyonkarahisar
Kıymeti : 180.915,00 TL
KDV Oranı : %18
Kaydındaki Şerhler : Kaydındaki gibidir
1. Satış Günü : 31/03/2020 günü 10:45 – 10:50 arası
2. Satış Günü : 27/04/2020 günü 10:45 – 10:50 arası
Satış Yeri : Mezat Salonu – İstiklal Mah.Adalet Sarayı 1. Kat MERKEZ / AFYON
———————————————————————————————————————–
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2017/97 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.

(İİK m.126)
(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.

Kaynak